zpátky k sobě
stránky Zpátky k sobě se připravují
monika (zavinac) zpatkyksobe (tecka) cz

Viscerální osteopatie (VO)

intenzivní 3-stupňový výcvik

Viscerální osteopatie (VO), známá také pod označením „viscerální terapie“ a „viscerální manipulace“ je velmi jemná manuální terapie, která se zabývá především vyšetřením a ošetřením funkčních poruch veškerých vnitřních orgánů (břišní dutina, malá pánev, hrudní koš a také mozek) a jejich závěsného aparátu. Stejně důležitá je i v terapii pohybového aparátu, pokud leží hlavní příčina těchto potíží v oblasti vnitřních orgánů a fascií, což může být poměrně častý případ.
VO vychází z toho, že zdravé orgány mají určitý fyziologický pohyb. Pokud je jakýkoli orgán poškozen zánětem, úrazem, operací nebo jinak, má toto poškození vždy vliv i na okolní struktury. V místě problému (léze) dochází ke ztrátě elasticity, což ovlivní směr pohybu okolních orgánů a může vzniknout celý řetězec lézí, který se po nějaké době projeví jako zdravotní problém na první pohled nijak nesouvisející s vnitřním orgánem.
Při VO se používají především techniky mobilizace jednotlivých orgánů (důležité pro ošetření jizev, srůstů a slepenin v tkáních, tj. stavy po operacích, zraněních a přímých traumatech) a nápravy jejich motility (viscerální motilita = vnitřní pohyb orgánu). V rámci ošetření VO se uvolňují také omezení v kloubech, svalech, vazech a fasciích. Proto je vhodné ošetřit VO i všechny bolesti a potíže pohybového aparátu, které nereagují na obvyklé způsoby terapií (příklad - dlouhodobá bolest ramene, která při vyšetřeních nevykazuje žádnou příčinu, může být často zcela odstraněna, pokud se pomocí VO ošetří např. žaludek nebo játra).

Indikace VO: chronické záněty a poruchy funkce vnitřních orgánů (vč. žláz s vnitřní sekrecí), nesprávná poloha orgánů, pooperační stavy a zranění, posílení imunity, bolesti a omezení pohybového aparátu, neplodnost, chronická únava, psychické problémy,…

VO se dá používat jako samostatná terapeutická metoda a lze ji také velmi dobře a efektivně kombinovat s kraniosakrální terapií.

Obsah výuky jednotlivých stupňů

1. stupeň: anatomie, fyziologie, patologie a ošetření orgánů břišní dutiny (bránice, žaludek, duodenum, játra, žlučník, tenké a tlusté střevo, pobřišnice)
2. stupeň: anatomie, fyziologie, patologie a ošetření orgánů břicha a pánve (slezina, slinivka, ledviny, močový měchýř, děloha, vaječníky, pánevní dno, kostrč)
3. stupeň: anatomie, fyziologie, patologie a ošetření orgánů hrudníku a CNS (srdce, plíce, brzlík, mediastinum, štítná žláza, trávicí trubice, fascie krku a hrudníku, žebra, mozek, mícha)

Pro koho

Výcvik je vhodný pro fyzioterapeuty, lékaře, zdravotní sestry, kraniosakrální terapeuty, všechny maséry, psychoterapeuty a také pro terapeuty pečující o dlouhodobě nemocné a postižené. Podmínkou účasti na VO1 je absolvování minimálně výcviku CST1 u Nijeshe nebo jinde (ve stejném rozsahu výuky) a velmi dobrá znalost anatomie.

Lektor:

Nijesh Ulrich Hesse Nijesh Ulrich Hesse

německý fyzioterapeut, psychoterapeut, učitel meditací, kraniosakrální terapie a viscerální osteopatie, mnoho let byl terapeutem na klinice pro psychoterapii a psychosomatiku s hlavním zaměřením na práci s dechem podle Stanislava Grofa, bioenergetiku a meditaci, od roku 2002 má vlastní psychoterapeutickou a osteopatickou praxi, 25 let pracuje jako lektor vzdělávání dospělých v Německu, Čechách a na Slovensku, 28 let je Oshovým žákem.

Organizační informace

Aktuální termín pro VO I: 12. - 18. 12. 2010
Termíny dalších stupňů budou upřesněny dodatečně.
Místo konání: Maitrea (www.maitrea.cz)
Adresa: Týnská ulička 6/1064, 110 00 Praha 1
Cena: 11 400 Kč za jeden stupeň (7-denní seminář)
Přihlášení: přihlásit se můžete prostřednictvím níže uvedeného kontaktu, přihláška je platná až po uhrazení zálohy ve výši 5 700 Kč na účet č. 7962030237/0100, jako variabilní symbol uveďte 1201012. Doplatek kurzovného uhradíte v hotovosti při registraci 1. den semináře.
Storno podmínky: odstoupení od účasti více než 3 týdny před začátkem semináře – pokud je na čekací listině náhradník, ponecháme si manipulační poplatek ve výši 500 Kč, pokud není náhradník, tak 50% ze zálohy. Odstoupení od účasti méně než 3 týdny před začátkem semináře - pokud je na čekací listině náhradník, ponecháme si manipulační poplatek ve výši 500 Kč, pokud není náhradník, tak zálohu v plné výši.
Čas: výuka denně od 9 do 17 – 17,30 (prezentace a doplatek kurzovného 1. den semináře od 8h, přestávka na oběd je cca 1-1,5h)
S sebou: pohodlné oblečení, přezůvky nebo tlusté ponožky, deku na přikrytí, příp. polštářek, psací potřeby
Ostatní informace: seminář bude tlumočen do češtiny, všichni účastníci obdrží osvědčení o jeho absolvování
Kontakt, přihlášky a podrobné informace k seminářům:
Monika Nyklíčková
tel.: 00420 776 729 272
e-mail: monika@zpatkyksobe.cz
web: www.zpatkyksobe.cz